LTD188F
LUTIAN diesel engines are engineered for heavy-duty, industrial performance with exceptional fuel efficiency.
Proprietary digital alternators and robust diesel systems deliver quiet, consistent, and reliable power for machinery and generators.
Durable frames and air-cooled designs enable continuous operation under high loads.
CE and SGS certified for global market compliance.
Your Power Solution Starts Here.
Parameter
LTD188F
| Type | Diesel Engine |
| Combustion Stystem | Direct injection |
| Bore x stroke | 88*75mm |
| Displacement | 455cc |
| Engine Speed | 3000/3600rpm |
| Maximum Output | 10.0/11.0HP |
| Continuous Output | 9.5/10.0HP |
| Power Take Off | Crankshaft or camshaft (camshaft PTO is 1/2) |
| Starting System | Recoil or electric (optional) |
| Fuel Tank Capacity | 5.5L |
| Lube Oil Capacity | 1.65L |
| Fuel Type | 0#, -10#, -20# |
| Lube Oil Type | CD Grade or SAE 10W-30,SAE15W-40 |
| Dimensions(LxWxH) | 500*455*550mm |
| Net Weight (recoil) | 45kg |
| Net weight (electric) | 50kg |
| Load Qty.40'HC/40'GP/20'GP | 460/460/220 |
Get Your Custom Solution


Product Comparison









