LT8000EM-B
LUTIAN gasoline generators are designed for reliable, portable power with outstanding fuel efficiency.Proprietary digital alternators and stable gasoline systems deliver quiet, steady, and dependable power for home, outdoor, and industrial use.Sturdy frames and efficient cooling systems ensure continuous operation even under heavy loads.CE and SGS certified for global market compliance.Your Stable Power Solution Starts Here.
Parameter
LT8000EM-B
| Rated/Max AC Output | 6.0/6.5kW |
| AC Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 230/120V |
| Engine Model | LT190F/15.0HP |
| Engine type | Air cooling; 4-stroke; single cylinder |
| Ignition Syestem | Transistor magneto |
| Starting System | Recoil/Electirc |
| Displacement | 420cc |
| Fuel Tank Capacity | 45L |
| Noise Level | 76db |
| Lube. Oil Capacity | 1.1L |
| Dimensions (L*M*H) | 725*545*650mm |
| Net Weight | 85kg |
| Load Qty. 40'HC/40'GP/20'GP | 260/195/96 |
Get Your Custom Solution


Product Comparison









