6GF-LDE
LUTIAN diesel engines are engineered for heavy-duty, industrial performance with exceptional fuel efficiency.
Proprietary digital alternators and robust diesel systems deliver quiet, consistent, and reliable power for machinery and generators.
Durable frames and air-cooled designs enable continuous operation under high loads.
CE and SGS certified for global market compliance.
Your Power Solution Starts Here.
Parameter
6GF-LDE
| Frequency | 50/60Hz |
| Max. Ac Output | 6.0/6.5kW |
| Rated Ac Output | 5.5/6.0kW |
| DC Output | 12V/8.3A |
| Rated Ac Output | 230V/120V |
| Power Factor (Ф) | 1.0 |
| Phase | Single-phase |
| Excitation System | Self-excitation |
| Engine Model | LTD188F |
| Type | Single-cylinder, vertical; 4-stroke; air-cooled; direct-injection |
| Displacement | 455cc |
| Fuel Tank Capacity | 16L |
| Lube. Oil Capacity | 1.65L |
| Starting System | Electric start |
| Low Oil Alarm System | With |
| Dimensions(LxWxH) | 945*550*750mm |
| Net Weight (recoil) | 136kg |
| Load Oty. 40'HC/40'GP/20'GP | 144/144/72 |
Get Your Custom Solution


Product Comparison









